Pellet

Co to jest pellet ?

Pellet to granulat drzewny produkowany z odpadów powstałych przy obróbce drewna tj. trociny. Odpad mieli się doprowadzając do jednakowej frakcji, następnie mechanicznie przeciska przez sita o określonej średnicy – najczęściej 6-8 mm.

Tak wyprodukowane paliwo wykorzystywane jest do ogrzewania domów i innych pomieszczeń. Ze względu na właściwości energetyczne oraz wygodę dla użytkownika, jest zaliczane do najbardziej efektywnych źródeł energii. Jest też paliwem ekologicznym – emisja dwutlenku węgla podczas spalania jest równa ilości dwutlenku węgla pochłoniętego przez drzewo podczas jego wzrostu, a pozostała po spaleniu niewielka ilość popiołu może zostać użyta jako nawóz.

Porównanie kaloryczne

  • 1000 litrów propanu to ok. 1,05 tony pellet
  • 1000 litrów oleju opałowego to ok. 2.11 t. pellet
  • 10 000 kwh energii elektrycznej to 1.89 t. pellet
  • 1000 m3 gazu GZ-50 to ok. 1.95 t. pellet

Jakość pelletu określają certyfikaty DIN EN A1/DIN PLUS lub DIN EN A2. Certyfikaty te wyglądają tak:

 

 

Rodzaje pelletu

Na rynku istnieje szereg rodzajów pelletu (pellet słomiany, słonecznikowy, drzewny i inne), jednakże najlepszym materiałem do stosowania w piecach zautomatyzowanych (z podajnikiem) jest pellet drzewny. Inne rodzaje pelletu nadają się lepiej do celów energetycznych (spalania w elektrowniach) głównie ze względu na ich skład chemiczny (np. zawierają związki powodujące spiekanie żaru) jak i właściwości fizyczne (twardość, kaloryczność, odporność na ścieranie).
Jakość pelletu

Jakość pelletu jest ściśle związana z jakością surowca(trociny) użytego do produkcji. Nie da się zrobić dobrego pelletu z zanieczyszczonej trociny, pyłami ze szlifierni, trocin z płyt wiórowych, z kory, etc. Pellet certyfikowany musi być robiony z czystej trociny lub zrębek bez kory, które muszą być odpowiednio przechowywane i transportowane.

Trocina i zrębki to drogi materiał wyjściowy – o wiele tańsze jest stosowanie w/w pyłów i trocin z materiałów drewnopochodnych – ale z tego nie da się zrobić dobrego pelletu. Przykładowo – w trocinach z płyt wiórowych znajduje się klej i plastki (PCV) a w pyłach szlifierskich – resztki korundu z papieru ściernego.

Niejeden użytkownik pieca na pellet zmagał się z zacinającym się podajnikiem, zgorzelą na palniku, dużą ilością popiołu, niską temperaturą na piecu etc.
Większości z tych problemów można uniknąć po prostu stosując dobrej jakości pellet od sprawdzonych producentów.